Dualarda buluşmak dileğiyle...

Bir Yunus Romanı "OD" dan Seçmeler


Sizlere İskender Pala nın yazmış olduğu Od isimli romanından bir kaç damla sunmak istedim. Öncelikle OD kelimesinin eski dilde ateş anlamına geldiğini, burada mecazen aşk anlamında kullanıldığını hatırlatmak istiyorum. Saracaköy'de (Sarayköy-Eskişehir) başlayan, ailesinin dağılması ile yalnızlaşan ve kendine bir yol arayan Yunus Emre'nin(1240-1321) derviş olması sürecinde yaşadıklarını anlatan bu romanın size çok şey katacağına emin olabilirsiniz. Bu romanı iki kelime ile anlat denseydi cevabım Leyla'dan Mevla'ya  olurdu. Bu roman için Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin anlatmak istediği hakikatin hikayeleştirilmiş hali diyebilirim.

Aşk, şiddetli bir muhabbettir. Fâni mahbuplara müteveccih olduğu vakit, ya o aşk kendi sahibini daimî bir azap ve elemde bırakır. Veyahut o mecazî mahbup, o şiddetli muhabbetin fiyatına değmediği için, bâki bir mahbubu arattırır; aşk-ı mecazî, aşk-ı hakikîye inkılâp eder.

Yunus Emre'nin Sitare'ye olan mecazi aşkı, dervişlik yolunu seçmesiyle zamanla aşk-ı hakikiye inkılâp ediyor. Şiirleriyle gönülden gönüle yol açan, aradan yaklaşık yedi asır geçmesine rağmen şiirleri okunduğunda kalbimizi titreten bu gönül insanını rahmetle anıyor ve sizleri romandan seçtiğim bölümlerle başbaşa bırakmak istiyorum:

Bir Yunus Romanı OD dan Seçmeler

"Dergahına gelen herkese gittiği yolu özetliyor:
Eline, Diline, Beline... diyordu."

(Ben bu üçüne nefsimizi temsil eden Egomuzu da ekleyerek EDEB akrostişini oluşturdum. Eline, Diline, Egona(nefsine), Beline hakim olmak = EDEB)

"Her meyvenin içi kabuğundan yeğdir. Sen göremiyorsun diye bu âlem yok değildir."

"Allah Muhammed i önce kul sonra resul edindi. 'Abdühü ve Resulühü' demekten murat kulluğun peygamberlikten önde geldiğidir."

"Dergahın kapısından geçenlere şunlar okunuyordu: Halka benzetmeye işin, süre gönülden teşvişin, yüzbini birdir dervişin, arada ağyar gerekmez"

"Bana 'Arı olmayı, arıtılmayı ve arıtmayı' teklif ediyordu."

"Yunus um! Asalet doğruluktan değil, duruluktan gelir. Körlük nankörlüktür. Bu dünyada marifet nefsi silmek değil, belki nefsi bilmektir."

"Rüyamda seni kucakladığımı görsem "Allah'ım ya bu rüyamı gerçek eyle, ya da bu rüyadan beni hiç uyandırma" derdim."

"Bütün mesele ırmak olup koşmalı mı, göl olup dinlenmeli mi sorusunda düğümleniyor."

Bir Yunus Romanı "OD" u en kısa zamanda okumanız dileğiyle...

0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen yalnızca konu ile ilgili yorumlar yazınız. Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istedikleriniz varsa iletişim formunu kullanın.
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır. İsimsiz yorumlar artık yayınlanmayacaktır.